دکتر محامدپور: فناوری اطلاعات یکی از زیرساخت‌های اقتصادی کشور است

دکتر محامدپور: فناوری اطلاعات یکی از     زیرساخت‌های اقتصادی کشور است

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات     معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از   زیر ساخت‌های اقتصادی کشورها محسوب می‌شود.

 دکتر کمال محامدپور در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه در حال حاضر یک سال از تشکیل این ستاد می‌گذرد، اظهار داشت: ‌از دولت نهم بنا بر ضرورت‌های موجود در خصوص فناوری‌های راهبردی تعدادی ستاد توسعه فناوری تشکیل شد که از آن میان می‌توان به ستاد هوافضا، نانو، میکرو الکترونیک و ستاد زیست فناوری اشاره کرد.

دبیر ستاد فناوری اطلاعات و ارتباطات، با اشاره به دلایل تاخیر در تشکیل ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و با اعلام اینکه متولیان آی سی تی درکشور زیاد هستند، تصریح کرد: ساز و کار و شوراهای مختلفی از جمله شورای عالی فناوری اطلاعات، شورای عالی اطلاع‌رسانی و شورای عالی انفورماتیک همه از متولیان فناوری اطلاعات محسوب می‌شوند که ریاست بیشتر آنها بر عهده رئیس‌جمهور است و این مسئله نشان دهنده اهمیت موضوع است.

دکتر محامدپور یادآور شد: دستگاه‌ها و نهادهای بسیاری هستند مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات که از در مقوله اجرا با آی سی تی مرتبط می‌شوند.

وی تصریح کرد: امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از زیرساخت‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود و فعالیت‌های گسترده این حوزه در دنیا نشان می‌دهد، سرمایه‌گذاری بر فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث رشد و رونق اقتصادی می‌شود؛ از این‌رو می‌توان گفت رشد اقتصادی همه بخش‌ها در کشور به رشد حوزه فناوری وابسته است.

برگشت سرمایه در حوزه فناوری اطلاعات بسیار سریع است

دبیر ستاد فناوری اطلاعات و ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با تاکید بر اینکه برگشت سرمایه در حوزه فناوری اطلاعات بسیار سریع است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل کشورهای مختلف در دنیا در این حوزه فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند و یا در دست اقدام دارند.

دکتر محامدپور تصریح کرد: ‌در حال حاضر سرانه فناوری اطلاعات در کشورهای پیشرفته بالای ۵۰ دلار و در کشورهای در حال توسعه بین ۱۰ تا ۲۰ دلار است که این مسئله نشان دهنده اهمیت این حوزه است؛ دلیل عمده این اهمیت هم این است که از نظر شاخص‌های اجتماعی، یکی از شاخص‌ها در این حوزه بحث بهره وری است که از پایه‌های اقتصادی محسوب می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه مهمترین عامل بهره‌وری در اقتصاد استفاده از کاربردهای فناوری اطلاعات در همه بخش‌هاست، خاطر نشان کرد: لذا به جای هزینه می‌توان بهره‌وری داشت؛ به عبارت دیگر برای بهره‌وری بهتر می‌توان به زیرساخت‌های فناوری اطلاعات پرداخت.