پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > اشتغال جوانان در بستر اقتصاد دانش‌بنیان محقق می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

ستاری در مراسم رونمایی از سه طرح ملی وزارت کار:

اشتغال جوانان در بستر اقتصاد دانش‌بنیان محقق می‌شود

در آستانه هفته گرامی‌داشت هفته کارگر، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور از سه دستاورد ملی در حوزه کار رونمایی شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم رونمایی از سه طرح ملی وزارت کار که با حضور علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، عبدالرضا عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس و جمعی از نخبگان کارآفرینی برگزار شد، با بیان این‌که اقتصاد دانش‌بنیان زمینه اشتغال جوانان را فراهم می‌کند، جوانان را پایه اصلی این اقتصاد خواند و گفت: اقتصاد دانش‌بنیان محدود به فناوری‌ها و محصولات «های‌تک» نیست، چراکه بخش عظیمی از این اقتصاد با فناوری‌های میانه و سطح پایین شکل می‌گیرد؛ بنابراین در ایجاد اشتغال برای بخش عمده‌ای از نیروی کار کشور، ایفاگر نقش مهم و بسزایی است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر توانمندی‌های جوانان عنوان کرد: متاسفانه اقتصاد دولتی و نفتی، فرصت خلاقیت، اشتغال و ارزش‌آفرینی را از جوانان گرفت و با سلب فرصت‌های آنان، مشکلات بسیاری ایجاد کرد.
وی در این‌باره تاکید کرد: اکنون زمان آن است که با فرصت دادن به جوانان و اعتماد به آنان، زمینه برای اشتغال و ایجاد ارزش افزوده بر مبنای اقتصادی که به تفکر و نیروی انسانی اهمیت می‌دهد، فراهم شود.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به این که نباید فرصت تجربه و ریسک درست از جوانان سلب شود، آموزش و تعیین مسیر نادرست برای جوانان و قشر دانشگاهی را از معضلات عمده اشتغال کشو عنوان کرد و افزود: پایه اصلی اقتصاد دانش‌بنیان نیروی انسانی جوان و ایجاد ارزش افزوده از محل فروش فناوری است؛ بنابراین تغییر رویکرد و توجه به جوانان بر پایه این اقتصاد باید در دستور کار همه نهادها قرار بگیرد.
ستاری با اشاره به رشد قابل توجه شرکت‌های دانش‌بنیان، بیان کرد: اقصاد دانش‌بنیان صرفا به‌این معنا نیست که استاد دانشگاه یا پژوهشگر شرکت دانش‌بنیان تأسیس کند؛ بلکه سایر اقشار جامعه را در بر می‌گیرد و اقشاری که می‌توانند زمینه‌ساز گسترش اقتصاد دانش‌بنیان باشند. 
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که اقتصاد دانش‌بنیان بر اساس ارزش‌گذاری تفکر و نیروی انسانی شکل می‌گیرد، اظهار کرد: در این اقتصاد، نگاه مناسب و خلاقانه به هریک از مشکلات کشور، می تواند زمینه‌ساز اشتغال باشد.
ستاری با بیان این‌که تجاری‌سازی محصولات فناورانه در بستر اقتصاد دانش‌بنیان با دخالت دولتی اتفاق نخواهد افتاد، گفت: تجاری‌سازی با وام‌ها و تسهیلات قابل دسترس، محقق می‌شود. باید در نظر داشته باشیم که این مقوله، به معنای صرف هزینه دولتی نبوده و خارج از این چرخه، اتفاق نخواهد افتاد.
وی در ادامه گفت: سومین «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» را مدل موفقی از شکل‌گیری اشتغال و ارزش افزوده بر مبنای توانایی داخلی و رقابتی کشور دانست و ابراز امیدواری کرد تا ایده‌های نوآورانه و توجه به توانمندی‌ نیروی انسانی به تولید اشتغال دانش‌بنیان منجر شود.
در این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از سه دستاورد ملی کارآفرینی، 12 عنوان کتاب، 234 شغل و شایستگی شغلی و بن کارت رفاهی وزارت کار، رونمایی شد.
در بخش دیگری از این مراسم، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه سازمان فنی و حرفه‌ای دیدن کرد. 
بر اساس تفاهم‌نامه‌ میان دو ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی و ستاد توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مقرر شد تا ضمن معرفی 234 کار و شایستگی شغلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، ظرفیت آموزش مجازی این حرفه‌ها نیز در این دو حوزه فناوری فراهم ‌شود.
پایان پیام


١٤:٢٨ - 1394/02/06    /    شماره : ٥٨١٩    /    تعداد نمایش : ٣١٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir