پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > سلامت الکترونیکى زمینه جدید و روبه رشد


  چاپ        ارسال به دوست

سلامت الکترونیکى زمینه جدید و روبه رشد

 

سلامت الکترونیک (e-Health) یک زمینه نوظهور از برخورد انفورماتیک، پزشکى، بهداشت عمومى و تجارت است،  که از طریق شبکه جهانى وب (world wide web) و تکنولوژی‌های مرتبط با آن ارتقا و تکامل می‌یابد. 

سلامت الکترونیک را نه‌تنها به‌عنوان یک توسعه فنى بلکه به‌عنوان حالتى روحى، طرز تفکر و یک حرکت عمومى جهانى می‌توان توصیف کرد. براى توصیف واژه سلامت الکترونیک باید از فناورى اطلاعات و ارتباطات (Information Comunication Technology) در بخش سلامت بهره برد. اطلاعات دیجیتالى در بخش سلامت و بهداشت، کشاورزی و دامپروری، علوم زیستی و مواردی از این قبیل براى مقاصد بالینى و آموزشى و مدیریتى از طریق الکترونیکى، پردازش، انتقال، ذخیره و بازیابى می‌شود.

سلامت الکترونیکى یک زمینه جدید و روبه رشد از تلاقى اطلاع‌رسانی پزشکى ـ سلامت عمومى و مبادلات تجارى است که به خدمات و اطلاعات سلامت ارائه‌شده و یا تقویت‌شده از طریق اینترنت و فناوری‌های وابسته اطلاق می‌شود.

در مفهومى وسیع‌تر این واژه نه‌تنها به توسعه فناورى اشاره می‌کند بلکه زمینه‌ای جامع براى ارتقاى محلى ـ منطقه‌ای و بین‌المللی مراقبت بهداشتى با استفاده از فناورى اطلاعات و ارتباطات است.  

کلمه HEALTH در واژه E_ HEALTH به معنای سلامت انسان است، نه‌تنها فقدان بیماری. این مفهوم هم در راستای تعریف سلامت ازنظر سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان" حالتی از سلامت کامل فیزیکی، ذهنی و اجتماعی است و نه‌فقط عدم حضور بیماری یا رنجوری.

وضعیت فناوری در حوزه سلامت الکترونیک در داخل کشور به این صورت است، که فعالیت‌های بسیاری در این زمینه در سطح دولتی و خصوصی به انجام رسیده است که در برخی از قسمت‌ها قابل برابری و حتی فراتر از فناوری‌های مشابه در خارج از کشور است، یکی از مشکلات عمده در حوزه این امر برای اجرایی شدن آن ، عدم هماهنگی بین بخشی در سطح دولتی و عدم مفاهمه مشترک و نحوه همکاری در بخش دولتی و خصوصی است. 

در راستای سیاست های ابلاغی حوزه سلامت مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه، نقشه جامع علمی کشور و

نقشه تحول نظام سلامت، در ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی کارگروه سلامت الکترونیکی و فناوری سلامت با هدف ارتقاء کیفى فناوری ها بر اساس نیازها و اولویت هاى کشور و با انگیزه توسعه همکاری های فرابخشی تشکیل شد تا با ایجاد ظرفیت در زمینه راه اندازی جریان اجرایی سازی و توسعه فناوری سلامت و سلامت الکترونیکی نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند و با توجه به برنامه هایی که در خصوص توسعه پتانسیل های موجود و هدایت صحیح در بستر تعاملات داخلی و خارجی شکل می گیرد ظرفیت موجود در کشور به ظرفیتی بالفعل تبدیل شود.

 

فرهاد حریری اکبری

نماینده کارگروه سلامت الکترونیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


١٠:٤٩ - 1398/01/20    /    شماره : ٤٣٢٦٥    /    تعداد نمایش : ٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir