پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منو برگه ای 
اخبار > هوش مصنوعی مشاغل جدید ایجاد می‌کند؟


  چاپ        ارسال به دوست

حرکت ماشین‌ها به سمت توانمندی‌های انسانی؛

هوش مصنوعی مشاغل جدید ایجاد می‌کند؟

به گزارش روابط عمومي ستاد توسعه فناوري هاي حوزه اقتصاد ديجيتال و هوشمندسازي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، يكي از واژگاني كه با توسعه فناوري، شکل گرفت و کاربردی شد ،‌ هوش مصنوعي است. هوش مصنوعی در اصل به توانایی ماشین‌ها (دستگاه‌ها) به تقلید از رفتار هوشمند انسان اشاره دارد. این توانایی ممکن است شامل وظایف شناختی همچون پردازش اطلاعات، سنجش، استدلال، یادگیری، تصمیم‌گیری و یا توانایی تغییر در اشیاء باشد.

اما درصورتی که کشورها با فراهم آوردن زیرساخت‌های اینترنتی لازم و ایجاد بستر مناسب و تبیین سیاست‎های لازم، تلاش کنند می‌توانند زمینه را جهت استفاده از این فناوری برای مشاغل جدید و یا جایگزینی مشاغل موجود فراهم آورند.

دستگاه‌های هوشمند با استفاده از تحلیل کلان داده‌ها، رایانش ابری، ارتباطات ماشین به ماشین (M2M) و اینترنت اشیاء به انجام فعالیت‌ها و یادگیری می‌پردازند.

هوش مصنوعی را باید عرصهٔ پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، عصب‌شناسی، فیزیولوژی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه‌سازی جستجو کرد و کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.

استدلال و منطق را مي‌توان از پايه‌هاي اساسي هوش مصنوعي نام برد. با استفاده از نرم‌افزار هوش مصنوعی، ربات‌‌ها می‌توانند بهتر و مستقلانه‌تر از تصمیمات سازندگان و اپراتورهای انسانی رفتار کنند.

هوش مصنوعي نقطه تلاقي علوم و دانش‌هاي مختلف به منظور كاربردي کردن آن در عرصه فناوري است. روندی كه نقش مهم و تاثيرگذاري بر زندگي انسان داشته است و دامنه آن در هر لحظه در حال گسترش است.

خلق تاثیرگذار از طریق هوش مصنوعی
دامنه هوش مصنوعي در شرايط كنوني زندگي بشر آنچنان گسترش يافته است كه گاه به سادگي از كنار موضوع يا وسيله‌اي عبور مي‌كنيم در حاليكه، روند هوش مصنوعي منجر به خلق و پيدايش آن شده است و آن دستگاه چه تاثير شگرفي بر زندگي بشر داشته است.

در حال حاضر، هوش مصنوعی عمدتا منحصر به وظایف نسبتاً خاص و محدود بوده و به دور از نوع هوش عمومی و منعطفی است که انسان دارد این درحالی است که امروزه اهمیت هوش مصنوعی در جهان گسترش یافته و در حال حاضر در بسیاری از محصولات و خدمات گنجانده شده است.

گستره کاربردی هوش مصنوعی
از خدمات جستجو و ترجمه آنلاین تا پیش‎بینی‌های ترافیک و استفاده در اتومبیلهای خودران. دامنه گسترده‌ای برای به کارگیری هوش مصنوعی به‌منظور پشتیبانی از دستاوردهای اهداف توسعه پایدار وجود دارد.

به‌عنوان مثال، IBM درحال استفاده از راه‌حل‌های هوش مصنوعی در انجام فعالیت‎های خود است؛ کشورها با فراهم آوردن زیرساخت‌های اینترنتی لازم و ایجاد بستر مناسب و تبیین سیاست‎های لازم، می‌توانند زمینه را جهت استفاده از این فناوری برای مشاغل جدید و یا جایگزینی مشاغل موجود فراهم آورند.

ستاد توسعه فناوري‎‌هاي حوزه اقتصاد ديجيتال و هوشمندسازي معاونت علمي با همكاري ساير نهادها و دستگاه‌هاي مرتبط و با حمايت از فناوري‌هاي نوين اين حوزه،‌ به دنبال پيشبرد اهداف فناورانه در كشور است.
پايان پيام/


١١:٤٠ - 1397/11/29    /    شماره : ٤٢٣٧٠    /    تعداد نمایش : ٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir