پیوندها
صفحه اصلی > حمایت‌ها و تسهیلات > فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه حوزه میکروالکترونیک 
فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه حوزه میکروالکترونیک

بسمه تعالی

فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه حوزه میکروالکترونیک

ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و میکروالکترونیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد به منظور کمک به رونق کسب و کار در حوزه میکروالکترونیک نسبت به گزینش و حمایت از طرح‌های تجاری و فناورانه در این حوزه از طریق فراخوان اقدام نماید. بر همین اساس از کلیه صنعت گران، شرکت‌ها، مؤسسات و فعّالان این حوزه جهت شرکت در این فراخوان دعوت‌ به عمل می‌آید .


زمینه‌های دارای اولویت به شرح ذیل‌ می‌باشند:

الف) توسعه، ساخت و فروش «محصولات»، «مالکیت فکری (IP)» و «خدمات» میکروالکترونیک و الکترونیک پیشرفته شامل (و نه محدود به):

     سنسور،
     ادوات MEMS،
     ابزارهای طرّاحی،
     مدارات مجتمع (IC)،
     ادوات گسسته نیمه هادی،
     تجهیزات و بوردهای پیشرفته الکترونیک،
     تجهیزات ساخت، تست و اندازه گیری قطعات الکترونیک.

این محصولات در کلیه کاربردها از قبیل: فناوری اطّلاعات و ارتباطات، خودرو، الکترونیک مصرفی، الکترونیک قدرت، کنترل و ابزار دقیق، صنایع نفت و گاز، تجهیزات پزشکی، امنیت ملّی، بانکداری، آموزش و پژوهش و موارد مشابه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

طرح‌های موضوع این اولویت لازم است علاوه بر جنبه‌های فناورانه، بصورت هم زمان و هم وزن به جنبه‌های تجاری سازی و نحوه فروش محصول پرداخته باشند. حمایت از این طرح‌ها عمدتاً در غالب وام‌های با نرخ تسهیلات ترجیحی بصورت هم زمان به مجریان (طرف عرضه) و خریداران محصول (طرف تقاضا) صورت خواهد پذیرفت. با این حال، هزینه‌های ویژه اجرای اینگونه طرح‌ها، از قبیل هزینه ساخت (Fabrication) در مدارات مجتمع و یا ادوات نیمه هادی، به شکل بلاعوض حمایت‌ می‌شوند. علاوه بر آن، بر اساس پیچیدگی طرح و توسعه تکنولوژی قابل انجام در آن، حمایت بلاعوض نیز بصورت تشویقی به آن تخصیص خواهد یافت.

ب) صادرات تکنولوژی و خدمات مهندسی: با عنایت به اهمیّت ویژه‌ای که صادرات تکنولوژی و خدمات مهندسی در زمینه‌های الکترونیک و میکروالکترونیک دارد، ستاد آماده حمایت از نهادها و شرکت‌های فعال در این زمینه است. با توجه به پیچیدگی و ویژگی‌های خاص این زمینه، ستاد آماده دریافت کلیه پیشنهادهای جلب حمایت‌ می‌باشد.

ج) امکان سنجی و اجرای طرح‌های کلان: ستاد نگاه ویژه‌ای به طرح‌های کلان الکترونیک و میکروالکترونیک دارد. در این میان‌ می‌توان به عنوان نمونه به کارخانه تولید انبوه LED جهت مصارف روشنایی، ساخت سلول‌های خورشیدی جهت تولید انرژی الکتریکی و راه اندازی Fab در مقیاس کوچک و متوسط با توجیه فنّی و اقتصادی اشاره نمود. ستاد آمادگی دارد جهت امکان سنجی فنی، توسعه طرح تجاری، مقدّمات تشکیل احتمالی شراکت خارجی (Joint Venture) و موارد مشابه، با علاقمندان مذاکره نموده و در صورت تصویب مورد حمایت لازم قرار دهد.


د) ضمن تأکید مجدد بر اولویت طرح‌های با توجیه اقتصادی و قابلیت تجاری سازی (همچنانکه در بند الف اشاره گردید)، ستاد آماده دریافت طرح‌های نوآورانه در مرز دانش (Technology Edge) نیز‌ می‌باشد که دارای برآوردی مناسب و منطقی از دسترسی به بازار هستند. طرح‌های قابل پذیرش ذیل این بند، هم از نظر تعداد و هم از نظر حجم حمایت، محدود خواهند بود.

 

 

طرح‌های پیشنهادی، مبتنی بر اطلاعات کاربرگ، در کارگروهی تخصصی، ارزیابی اولیه گردیده و پس از احراز شرایط لازم، از مجریان محترم جهت ارائه و دفاع حضوری و شفاهی از طرح‌های خویش و ارائه اطلاعات تکمیلی دعوت به عمل‌ می‌آید. طرح‌ها پس از تصویب نهایی، به منظور ارتقای مهارت‌های فنی و مدیریتی پیشنهاددهنده مورد حمایت‌های مالی و اعتباری قرار خواهند گرفت.


برای دریافت کاربرگ ارائه طرح، به صفحه فرم‌ها مراجعه فرمایید.

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir