پیوندها
صفحه اصلی > حوزه ستاد > کارگروه های ستاد > سلامت الکترونیک 
سلامت الکترونیک

کارگروه سلامت الکترونیک (e-Health) ستاد فاوا

سلامت الکترونیک (e-Health) یک زمینه نوظهور از برخورد انفورماتیک، پزشکى، بهداشت عمومى و تجارت است،  که از طریق شبکه هایی نظیر وب و تکنولوژی‌های مرتبط با آن ارتقا و تکامل می‌یابد.

سلامت الکترونیک را نه‌تنها به‌عنوان یک توسعه فنى بلکه به‌عنوان حالتى روحى، طرز تفکر و یک حرکت عمومى جهانى می‌توان توصیف کرد. براى توصیف واژه سلامت الکترونیک باید از فناورى اطلاعات و ارتباطات (Information Comunication Technology) در بخش سلامت بهره برد. اطلاعات دیجیتالى در بخش سلامت و بهداشت، کشاورزی و دامپروری، علوم زیستی و ... براى مقاصد بالینى، آموزشى و مدیریتى از طریق الکترونیکى، پردازش، انتقال، ذخیره و بازیابى می‌شوند.

سلامت الکترونیکى یک زمینه جدید و روبه رشد از تلاقى اطلاع‌رسانی پزشکى ـ سلامت عمومى و مبادلات تجارى است که به خدمات و اطلاعات سلامت ارائه‌شده و یا تقویت‌شده از طریق شبکه و فناوری‌های وابسته اطلاق می‌گردد. در مفهومى وسیع‌تر این واژه نه‌تنها به توسعه فناورى اشاره می‌کند بلکه زمینه‌ای جامع براى ارتقاى محلى ـ منطقه‌ای و بین‌المللی مراقبت بهداشتى با استفاده از فناورى اطلاعات و ارتباطات است. 

از دیگر سو کلمه Health در واژه e_ Health به معنای سلامت انسان است، نه فقدان بیماری. این مفهوم هم در راستای تعریف سلامت ازنظر سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان" حالتی از سلامت کامل فیزیکی، ذهنی و اجتماعی است و نه‌فقط عدم حضور بیماری یا رنجوری."

تاریخچه سلامت دیجیتال

واژه e-Health ابتدا در دهه ۹۰ میلادى کلمه‌ای عمومى بود و به تمام مسائل مشترک میان کامپیوتر و پزشکى اطلاق می‌شد. این کلمه در ابتدا بیشتر به‌وسیله بخش صنعت و تجارت مورداستفاده واقع می‌شد و کاربرد علمى آن بسیار کم بود. در آن زمان تمام خدماتى که اینترنت براى سلامت جامعه می‌توانست ارائه دهد در این حوزه قرار می‌گرفت. به‌عنوان‌مثال شرکت Intel از e-Health به‌عنوان تلاشى مشترک از سوى مسئولان بهداشت جهانى و فناورى یاد می‌کند، اما با گسترش نفوذ اینترنت در جوامع و افزایش گرایش کاربران به استفاده از اینترنت، سلامت دیجیتال نیز دچار تحولى عظیم شد و از کاربردى عمومى خارج‌شده و تبدیل به یک زیرشاخه از بهداشت عمومى شد.

پس‌ازآن کاربران و متخصصان فراوانى به استفاده از e-Health روى آوردند و سلامت الکترونیکى به واژه‌ای علمى و آکادمیک تبدیل شد اما در ابتدا گروهى از دانشمندان و متخصصین با ورود این واژه به لغات علمى و دانشگاهى مخالف بودند و آن را واژه‌ای صرفاً تجارى می‌دانستند اما براثر توسعه دامنه کاربرد،به‌گونه‌ای که امروزه در بانک اطلاعات پزشکى دنیا (medline) صدها مقاله علمى مرتبط با حوزه سلامت الکترونیکى می‌توان یافت، این واژه جای خود را در محافل علمی باز کرد .

جایگاه‌یابی وضعیت فناوری حوزه فعالیتی کارگروه سلامت الکترونیک در داخل و خارج کشور

وضعیت فناوری در حوزه این کارگروه  در داخل کشور به این صورت است، که فعالیت‌های بسیاری در این زمینه در سطح دولتی و خصوصی به انجام رسیده است که در برخی از قسمت‌ها قابل برابری و حتی فراتر از فناوری‌های مشابه در خارج از کشور است، یکی از مشکلات عمده در این حوزه اجرایی نشدن آن بدلیل عدم هماهنگی بین بخشی در بخش دولتی و خصوصی است. که مصداق فعالیت این کارگروه در هماهنگی توسعه فناوری و علمی و اجرایی در سطح فرا بخشی است، پس در این خصوص همکاری‌های بین‌المللی ساختاریافته در توسعه فناوری با نگاه همکاری و تعامل و فعالیت بین‌المللی موجب تقویت این حوزه می‌شود.

اهداف کارگروه سلامت الکترونیک در ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی

در راستای سیاست‌های ابلاغی حوزه سلامت مقام معظم رهبری نظیر برنامه ششم توسعه، نقشه جامع علمی کشور و نقشه تحول نظام سلامت، کارگروه سلامت الکترونیکی و فناوری سلامت باهدف ارتقاء کیفى فناوری‌ها بر اساس نیازها و اولویت‌های کشور و باانگیزه توسعه همکاری‌های فرا بخشی و ایجاد ظرفیت در زمینه راه‌اندازی جریان اجرایی سازی و توسعه فناوری سلامت و سلامت الکترونیکی نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌نماید و با برنامه‌هایی که در خصوص توسعه پتانسیل‌های موجود و هدایت صحیح در بستر تعاملات داخلی و خارجی‌شکل می‌گیرد ظرفیت موجود در کشور به ظرفیتی بالفعل تبدیل می‌شود. ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی در نظر دارد با راه‌اندازی کارگروه سلامت الکترونیک در ستاد، با هماهنگی میان بخش های دولتی و خصوصی مشکلات را بررسی و راه کارهای مناسب را ارائه دهد .

اهداف کارگروه

اهداف کارگروه شامل موارد ذیل می باشد :

1-     ارتقاء کیفی فناوری ها

2-     توسعه همکاریهای فرابخشی و ایجاد ظرفیت

3-     هماهنگی های بین بخشی و میان بخشی

4-     هویت بخشی به فعالیت های حوز سلامت الکترونیک در ساختار اقتصادی کشور و اجتناب از پراکنده کاری ،فرصت طلبی و رویکردهای مشابه

5-     کاستن از موانع کسب و کار در این حوزه با تمرکز بر هدایت و ساماندهی امور حاکمیتی در تسهیل روابط و قرارها با نهادهای حاکمیتی

6-      تلاش در جهت بازارسازی و تجاری سازی

7-     استفاده از منابع ارزشمند فعال در این حوزه با تاثیر گذاری بر روابط طرفین ذیربط

8-     حمایت و هدایت از طرح های حوزه سلامت الکترونیک که قابلیت اجرایی دارند

استراتژی های کارگروه برای توسعه حوزه فعالیتی

شناسایی و استفاده از ظرفیتهای سازمانی و دستگاهی

شناسایی و استفاده از ظرفیتها و توانمندیهای اشخاص و شرکتهای فعال

استفاده از ظرفیت اسمی و ارتباطی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

شناسایی و حمایت و سازماندهی فعالان حوزه فناوری های سلامت و کسب و کارهای نوپا

اعضای کارگروه

· دستگاه ها و سازمانهای اجرایی در ارتباط با حوزه سلامت الکترونیک

· خبرگان و اندیشمندان حوزه سلامت الکترونیک  

· شرکت های فعال


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir