تفاهم‌نامه؛ فعالیت استارتاپ‌های حوزه بانکی تسهیل می‌شود

تقویت توان استارتاپ‌ها عنوان یک تفاهم‌نامه همکاری است که میان ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت فرابوم به عنوان نخستین پلتفرم بانک‌داری باز کشور امضا شد. تفاهم‌نامه‌ای دوجانبه برای تسهیل فعالیت استارتاپ‌های فعال حوزه بانکی کشور.

این تفاهم‌نامه با هدف به‌کارگیری ظرفیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت فرابوم در حوزه توسعه فناوری‌های دیجیتال و هوشمندسازی مبتنی بر API در بستر توسعه اقتصاد مشارکتی به امضا رسید.

حمایت از توسعه محیط سندباکس برای افزایش ظرفیت خدمت‌رسانی و عملیاتی‌سازی اتصال تجاری کسب‌وکارهای منتخب از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه همکاری مشترک است.

 مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری، گفت: یکی از برنامه‌های معاونت علمی و فناوری برای ارائه سرویس به استارتاپ‌ها، راه‌اندازی کمپین کرونا پلاس بود. در حال حاضر 600 شرکت و استارتاپ فعال در حوزه خدمات آنلاین در این کمپین حضور دارند و سرویس‌های مرتبط با بیماری کرونا را ارائه می‌کنند.

به گفته محمدی، این شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف خدمات آنلاین مانند آموزش، سلامت، ورزش، سرگرمی و توریسم، تولید محتوا، نوآوری اجتماعی، فروشگاه‌ها و غیره به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند. 300 استارتاپ فعال در این کمپین شرایط بزرگ شدن و توسعه بازار و محصولات خود را داشتند.

وی افزود: از این تعداد، 180 استارتاپ با دریافت تسهیلات مالی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت شدند و بقیه هم با دریافت سوبسید و استفاده از خدمات زیرساختی و بازاریابی مورد حمایت قرار گرفتند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این‌که تا 10 روز آینده خبر خوبی برای شرکت‌های فعال حوزه فناوری‎های پیشرفته داریم، گفت: «سامانه استارتاپ پلاس» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا 10 روز دیگر فعال می‌شود. این سامانه قرار است به استارتاپ‌های فعال حوزه هوش مصنوعی، بلاکچین، اینترنت اشیا و غیره خدمات ارائه کند.

صادق فرامرزی مدیر عامل شرکت فرابوم هم در این جلسه با اشاره به خدمات ارائه شده در این شرکت، گفت: «بوم» نخستین هاب بانکداری باز در کشور است که از سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد. فرابوم شرکتی است مبتنی بر نوآوری باز که در اشتراک دو روند جدید اقتصادی و فناوری تعریف شده است.

به گفته فرامرزی، گذر از بانک‌داری سنتی که بیشتر مبتنی بر جذب منابع و سود سپرده است به بانکداری مبتنی بر کارمزد برای اکوسیستم بانکداری، پرداخت و فینتک کشور مهم‌ترین هدف این شرکت از فعالیت در عرصه اقتصادی کشور است.

وی همچنین گفت: خدمات شرکت ما مخاطبانی مانند بانک‌ها، بورس، بیمه‌ها و شهرداری دارد. شرکت فرابوم به عنوان یک نرم‌افزار تسهیل‌گر به مخاطبان ارائه خدمت می‌کند.

برای اجرایی شدن مفاد تفاهم‌نامه، نمایندگانی از دو طرف تعیین شده‌اند. این نمایندگان طی جلساتی که از قبل تعیین خواهد شد وظیفه تدوین برنامه اجرایی توافقات، تعیین اعتبار مورد نیاز و نظارت بر اجرای صحیح برنامه‌ها را بر عهده دارند.

کلمات کلیدی
//isti.ir/ZNpp