دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

طرح پیشبرد تورین محاسباتی ملی یکی از زیرساخت های اصلی توسعه فناوری اطلاعات در کشور است

با بهره برداری از این طرح، یکی از نیازهای اصلی محققان و دانشجویان به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به پردازشهای سریع برطرف می شود.

طرح پیشبرد تورین محاسباتی ملی یکی از زیرساخت­های اصلی توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب شده و باعث استفاده بهینه از منابع پردازشی کشور می­شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوری،  دکتر مهدی فقیهی در بازدید از روند اجرای طرح پیشبرد تورین محاسباتی ملی با بیان اهمیت اجرای این پروژه گفت: با بهره­برداری از این طرح، یکی از نیازهای اصلی محققان و دانشجویان به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به پردازش­های سریع برطرف می­شود.

دبیر ستاد توسعه ICTو فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در ادامه این بازدید که با حضور مدیر و تیم اجرائی طرح در محل پژوهشگاه دانش­های بنیادی برگزار شد، به ظرفیت­های کارآفرینی حاصل از اجرای این طرح اشاره و افزود: چنانچه خروجی این طرح به عنوان سکوئی برای استفاده بخش صنعت در پردازش سریع مورد بهره­برداری قرار گیرد، می­تواند زمینه ایجاد شرکت­های دانش‌بنیان و نوپا را فراهم نماید.

دکتر فقیهی با ابراز رضایت از پیشرفت طرح در فازهای اول و دوم آن بر ضرورت شناسائی کاربردهای مرتبط با پردازش تورین در سایر کشورهای توسعه یافته تاکید کرد و گفت: بازی­های رایانه­ای، داده­های حجیم در حوزه­های مختلف از جمله پزشکی می­تواند به عنوان زمینه­های صنعتی برای بهره‌گیری از سکوی تولیدشده در این طرح محسوب شود.

وی بر لزوم حمایت­های مادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از این طرح تاکید و درباره سایر زمینه­های حمایتی خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات حمایتی معاونت بازارسازی و توسعه بازار سرویس­های تولید شده در این طرح خواهد بود.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه دکتر لطفی‌کامران­ مدیر طرح پیشبرد تورین محاسباتی ملی، «راه­اندازی بزرگترین شبکه محاسباتی کشور»، «اتصال منابع محاسباتی موجود در دانشگاه­ها و موسسات تحقیقاتی سراسر کشور»، و «تامین نیاز رایانشی دانشجویان و پژوهشگران» را از جمله­ی اهداف اجرای این طرح برشمرد و گفت: در حال حاضر و طبق برنامه زمان‌بندی، منابع پردازشی هفت دانشگاه و سازمان علمی و تحقیقاتی به هسته­ی مرکزی تورین محاسباتی ملی متصل شده است و کاربران می‌توانند با مراجعه به پرتال این طرح به آدرس https://grid.ipm.irاز خدمات پردازشی ارائه شده، استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه هدف اولیه این طرح پوشش پردازشی معادل با 205 ترافلاپس (Teraflops) است، خاطر نشان کرد: «ارائه ماشین‌مجازی به همراه پردازنده  (CPU) و پردازنده گرافیکی(GPU)»، «سرویس تحلیل داده‌های حجیم به وسیله ابزارهای این حوزه»، و «ارائه بستر زیرساخت منابع ذخیره­سازی» از جمله­ی سرویس‌هایی هستند که بزودی از طریق پرتال طرح پیشبرد تورین ملی ارائه می‌گردند.

گفتنی است در این جلسه که صبح روز دوشنبه 29 آبان ماه جاری برگزار شد، آقایان دکتر سربازی‌آزاد استاد مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، دکتر پورفرد دبیر کارگروه الکترونیک، مخابرات و رباتیک و مهندس رجبی مشاور ستاد توسعه ICTو فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری حضور داشتند.

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان
//isti.ir/ZVee