با تصویب و ابلاغ آیین نامه نوآفرین؛

شرکت‌های نوپا در اقتصاد دیجیتال از معافیت مالیاتی و بیمه‌ای بهره‌مند می‌شوند

با تصویب آیین نامه توسعه اقتصاد دیجیتال که با هدف تشویق و حمایت از کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت‌های فعال در این حوزه صورت گرفته است ، کسب و کارهای مذکور از معافیت های مالیاتی و مزایای بیمه ای بهره مند می شوند .

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد سامانه مشترکی میان این ستاد و وزارت ارتباطات گفت : شرکت های نوپا باید در سامانه مذکور ثبت نام کنند تا پس از ارزیابی و اطمینان از داشتن شرایط لازم، بتوانند از معافیت‌های مالیاتی و مزایای بیمه ای برخواردار گردند .

وی درباره تصویب این آیین نامه و بهره‌مندی شرکت های نوپا از مزایای آن اظهار داشت :آیین نامه نوآفرین یا آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا در اقتصاد دیجیتال، آیین نامه‌ای است که با همکاری سازمان فناوری وزارت ارتباطات و ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین شد تا بستر مناسبی برای حمایت ازکسب و کار های نوپا که در شروع فعالیت برای تامین هزینه های مالیات و بیمه و غیره با دشواری مواجه هستند، فراهم نماید.

محمدی با اشاره به این موضوع که تصویب و اجرای این آیین نامه به تسهیل فعالیت  شرکت های نوپا و رفع موانع پیش روی کسب و کار این شرکت ها کمک نماید، افزود: بهره مندی از مزایای این آیین نامه منوط به برخوارداری شرکت های نوپا از برخی شرایط ضروری است و ارزیابی درخواست های ارائه شده بر اساس معیار ها و ضوابط معینی صورت خواهد گرفت.

وی بیان کرد : یکی از شرایط تعیین شده در این آیین نامه  مذکور از این قرار است که هر شرکت خصوصی و یا تعاونی در حوزه ict نباید بیش از سه سال از تاریخ  آغاز فعالیت آن گذشته باشد و همچنین حداکثر سرمایه ثبت شده  آن نباید بیش از 2 و نیم میلیارد ریال باشد .

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین خاطر نشان ساخت : یکی دیگر از شرایط  در نظر گرفته شده دراین آیین نامه، این است که موسسان و صاحبان شرکت ها نباید نسبت به توزیع سود خود اقدام نمایند و درآمد شرکت در سال  نیز نباید از 5 میلیارد ریال  بیشتر باشد .

وی همچنین از راه اندازی یک صندوق مستقل برای تامین مالی شرکت های نوپا حوزه اقتصاد دیجیتال خبر داد و گفت :با توجه به پیگیری های انجام شده  و توافقات صورت گرفته در جلسات مشترکی  که در خصوص این موضوع  میان وزارت ارتباطات و صندوق نوآوری و شکوفایی  برگزار شده است،  این صندوق به زودی تشکیل خواهد شد.

دبیبرستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت : موانع و مشکلاتی که پیش از این شرکت‌های نوپا با آن مواجه بودند از جمله گرفتن کد اقتصادی مستقل در فضاهای اشتراکی و شتابدهنده ها با اجرای این آیین‌نامه تعدیل و رفع می‌شود.

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان